

£2.15 Inc. VAT
This blister packed CR1216 3V lithium coin cell from Energizer replaces the BR1216, DL1216, L40, ECR1216 & 1216 and is commonly used in calculators, medical devices and watches.
| Feature 1 | 3V Lithium Coin Cell |
| Feature 2 | Also for Calculators, Medical Devices, Watches |
| Feature 3 | Replaces BR1216, DL1216, L40, ECR1216, 1216 |
| Feature 4 | Blister Packed |
| Brand | Energizer |
| Barcode | 5055120771953 |
| Depth | 2mm |
| Width | 12.5mm |
| Weight | 17g |
| Output Voltage | 3V |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Visi |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.