

£2.34 Inc. VAT
This blister packed CR1616 3V lithium coin cell from Energizer replaces the L28, DL1616, BR1616 & 1616 and is commonly used in calculators, light meters, toys and watches.
| Feature 1 | 3V Lithium Coin Cell |
| Feature 2 | Also for Calculators, Light Meters, Toys, Watches |
| Feature 3 | Replaces L28, DL1616, BR1616, 1616 |
| Feature 4 | Blister Packed |
| Brand | Energizer |
| Barcode | 5055120771939 |
| Depth | 16mm |
| Width | 16mm |
| Weight | 17g |
| Output Voltage | 3V |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Visi |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.