

£46.74 Inc. VAT
The ILS 3227 is a slimline centre espagnolette lock by Italian Locking Systems whose main application is for use on window roller shutters. It locks from both the inside and outside and the bars are fully extended by a 180° rotation of key. It has a galvanised steel case with a brass cylinder and is supplied with 2 keys.
| Feature 1 | Supplied with 2 keys |
| Feature 2 | Length 210mm when extended |
| Feature 3 | Main application window roller shutters |
| Feature 4 | Locks from both the inside and outside |
| Feature 5 | 180u00b0 rotation of key to fully extend bars |
| Feature 6 | Galvanised steel case with brass cylinder |
| Brand | ILS |
| Barcode | 5055120736716 |
| Body Height | 31mm |
| Body Length | 190mm |
| Cylinder Finish | Polished Brass |
| Cylinder Projection | 10mm |
| Weight | 226g |
| Keys Supplied | 2 |
| Length | 21cm |
| Pack Quantity | 1 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.