

£26.37 Inc. VAT
The YALE Y222B High Security Trailer Padlock is designed for outdoor use, with a hardened steel shackle and a 5 pin cylinder with double locking for added security. The lock has a protective cover on the lock body and shackle, plus a keyhole cover for additional weatherproof protection, and has been tested up to 120 hours for corrosion resistance. Tested to EN 12320:2012 standards, the lock is resistant to attack by cutting, pulling and twisting of the shackle. The padlock is supplied with 3 keys and has been tested to 10,000 cycles for the opening and closing of the shackle to ensure optimum performance.
| Feature 1 | Designed for outdoor use |
| Feature 2 | Hardened steel shackle |
| Feature 3 | Protective cover on lock body and shackle |
| Feature 4 | Key hole cover for additional weatherproof protection |
| Feature 5 | Resistant to attack by cutting, pulling and twisting of the shackle |
| Feature 6 | Double ball locking for added security |
| Brand | Yale |
| Barcode | 5052847100080 |
| Body Width | 35mm |
| Width | 40mm |
| Weight | 335g |
| Finish | Black |
| Keys Supplied | 3 |
| Pack Quantity | 3 |
| Shackle Diameter | 5mm |
| Standards | BS EN 12320:2012 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.