

£24.10 Inc. VAT
The YALE wireless shed and garage alarm is an ideal solution to secure buildings outside of the home such as sheds, garages, outbuildings and caravans. It features a loud 100dB siren with motion detection which sounds the alarm after 10 seconds if the 4 digit pin is not entered. It can be free standing or fixed and is powered by 4 x AA batteries (not included).
| Feature 1 | Standalone wire free and battery operated |
| Feature 2 | Loud 100dB siren |
| Feature 3 | Low battery indicator |
| Feature 4 | 12 metre detection range |
| Feature 5 | Easy to install |
| Feature 6 | Supplied with fixing pack and instructions |
| Brand | Yale |
| Barcode | 5011802188679 |
| Battery | 4 x AA |
| Depth | 33mm |
| Height | 33mm |
| Width | 65mm |
| Weight | 216g |
| Length | 16cm |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.