

£60.48 Inc. VAT
The Yale YSV200DB1 is a digital cupboard safe supplied with 2 radial type manual override keys. There is a time lock feature activated after 3 incorrect entries and a low battery indicator.
| Feature 1 | 2.5mm steel walls, 4mm doors |
| Feature 2 | 16mm locking bolts manually retracted by a handle |
| Feature 3 | Opens with combination of 3 to 8 digits (10,000 combinations) |
| Feature 4 | Radial type cylinder, supplied with 2 manual over-ride keys (100 differs) |
| Feature 5 | Two LED light indicators, green to open, red for error (flashes to indicate low battery) |
| Feature 6 | Time Lock sets after 3 incorrect entries for 20 seconds and then 6 minutes after 6 consecutive times |
| Brand | Yale |
| Barcode | 5010609182200 |
| Battery | 4 x AA |
| Body Thickness | 2.5mm |
| Weight | 5.4Kg |
| Door Thickness | 4mm |
| External Depth | 200mm |
| External Height | 200mm |
| External Width | 310mm |
| Finish | Black |
| Inside Depth | 150mm |
| Inside Height | 190mm |
| Inside Width | 300mm |
| Key Override | Yes |
| Keys Supplied | 2 |
| Mechanism | Electronic |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.