

£267.12 Inc. VAT
The VIDEX 4901 is a keypad module designed to suit the Videx 4000 series. It has 3 codes and 3 changeover relay outputs and an override input. The 4901 requires a 12-24V AC or DC input and codes can be between 4 and 8 digits. It is manufactured from stainless steel and features keypad buttons with adjustable backlighting, plus LED indicators.
| Feature 1 | Keypad module with 3 codes, 3 changeover relay outputs and an override input |
| Feature 2 | Codes up to 8 digits |
| Feature 3 | Operates from a 12-24V AC or DC PSU |
| Feature 4 | Includes two inputs for activation of relay via a switch |
| Feature 5 | Lock time: 1-99 seconds or latching |
| Feature 6 | Stainless steel construction with matt finish |
| Brand | Videx |
| Barcode | 5055184115717 |
| Depth | 30mm |
| Width | 10.3cm |
| Weight | 340g |
| Finish | Stainless Steel |
| Guarantee | 2 Year |
| Input Voltage | 12/24V AC/DC (30mA max) |
| Lock Voltage Supply | 3 x Volt Free Contact Relay 5A |
| Pack Quantity | 1 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.