

£83.39 Inc. VAT
Euro profile Mortice night latch (case only)
| Feature 1 | Standard cylinder length is suitable for doors up to 48mm thick For doors in excess of this thickness, order correct cylinder length accordingly |
| Feature 2 | Latchbolt is easily reversed without opening the lock case- using a special key |
| Feature 3 | Reversible latch bolt |
| Feature 4 | 57mm backset |
| Feature 5 | 10 Year Guarantee |
| Backset | 57mm |
| Brand | Union |
| Barcode | 5011802012219 |
| Case Finish | Silver |
| Case Height | 129mm |
| Case Depth | 77mm |
| Centres | 48mm |
| Weight | 570g |
| Finish | Polished Lacquered Brass |
| Forend Length | 180mm |
| Forend Width | 25mm |
| Hold Open | Yes (With Key Provided) |
| Mechanism | Euro Cylinder |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Bagged |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.