

£65.35 Inc. VAT
Oval profile Mortice night latch (case only)
| Feature 1 | Standard cylinder length is suitable for doors up to 48mm thick For doors in excess of this thickness, order correct cylinder length accordingly |
| Feature 2 | Latchbolt is easily reversed without opening the lock case- using a special key |
| Feature 3 | Reversible latch bolt |
| Feature 4 | En1634-1 use on 60 min timber fire doors |
| Feature 5 | 10 Year Guarantee |
| Backset | 57mm |
| Brand | Union |
| Barcode | 5011802012202 |
| Case Finish | Silver |
| Case Height | 129mm |
| Case Depth | 77mm |
| Centres | 48mm |
| Weight | 570g |
| Finish | Satin Chrome |
| Forend Length | 180mm |
| Forend Width | 25mm |
| Hold Open | Yes (With Key Provided) |
| Mechanism | Oval Cylinder |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Loose |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.