

£24.86 Inc. VAT
2657 Large Case Mortice Latch
| Feature 1 | Pierced to accept bolt through furniture |
| Feature 2 | Suitable for use with mortice knobs and unsprung lever handles |
| Feature 3 | reversible latch bolt |
| Feature 4 | UK Manufactured |
| Feature 5 | En1634-1 use on 60 min timber fire doors |
| Feature 6 | 10 Year Guarantee |
| Backset | 57mm |
| Brand | Union |
| Barcode | 5011802006287 |
| Case Finish | Silver |
| Case Height | 108mm |
| Case Depth | 75mm |
| Weight | 380g |
| Finish | Satin Chrome |
| Forend Length | 152mm |
| Forend Width | 25mm |
| Mechanism | Latch Only |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Bagged |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.