

£125.12 Inc. VAT
Oval profile Mortice night latch
| Feature 1 | Standard cylinder length is suitable for doors up to 48mm thick For doors in excess of this thickness, order correct cylinder length accordingly |
| Feature 2 | Reversible latchbolt |
| Feature 3 | Available in narrow 64mm case depth |
| Feature 4 | Supplied with a 2x1 cylinder |
| Feature 5 | UK manufactured |
| Feature 6 | 10 Year Guarantee |
| Backset | 60mm |
| Brand | Union |
| Barcode | 5011802005969 |
| Case Finish | Silver |
| Case Height | 70mm |
| Case Depth | 76mm |
| Centres | 34mm |
| Weight | 640g |
| Door Thickness | Up to 48mm |
| Finish | Satin Chrome |
| Forend Length | 120mm |
| Forend Width | 25mm |
| Handed | Reversible |
| Keyed | Keyed To Differ |
| Keys Supplied | 3 |
| Mechanism | Oval Cylinder |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.