

£124.80 Inc. VAT
The UCEM Lever Operated Latch & Deadbolt is a full multipoint lok unit with 2 deadbolts. It features a Euro profile centre lock case with a 20mm U-rail faceplate and single spindle. The unit can be locked by one full turn of the key, and unlocked by one full turn of the key and then a push down on the lever. The latch bolt can also be withdrawn by key.
| Feature 1 | Euro profile lock case |
| Feature 2 | Latch & deadbolt |
| Feature 3 | Single Spindle |
| Feature 4 | U Rail Faceplate - 20mm width |
| Feature 5 | Supplied with 3 additional plates - 24mm width |
| Backset | 50mm |
| Brand | Ucem |
| Barcode | 5055120701714 |
| Case Height | 178mm |
| Case Width | 80mm |
| Centre Case | Latch & Deadbolt |
| Centres | 85mm |
| Weight | 2.5Kg |
| Faceplate Width | 20mm U Rail |
| Locking Point Dead Bolt | 2 |
| Spindle | Single |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.