

£57.27 Inc. VAT
The Warrior range of padlocks, by premium lock manufacturer Henry Squire & Sons Ltd, are designed to be highly attack-resistant, featuring an armoured steel body and hardened long steel shackle, making them perfect for protecting valuables such as bikes and sheds.
| Feature 1 | Resistant to picking, drilling, sawing and other forms of attack |
| Feature 2 | Solid armoured steel body |
| Feature 3 | Key withdrawal only when locked |
| Feature 4 | 5 pin cylinder |
| Feature 5 | Soft feel cover |
| Brand | Squire |
| Barcode | 5012245035711 |
| Body Width | 65mm |
| Weight | 692g |
| Finish | Blue & Silver |
| Horizontal Clearance | 28mm |
| Vertical Clearance | 63mm |
| Keyed | Keyed To Differ |
| Keys Supplied | 2 |
| Mechanism | 5 Pin |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Shackle Diameter | 12mm |
| Weather Resistant | true |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.