

£55.86 Inc. VAT
The Stronghold ST50S is a stainless steel open shackle padlock designed to be used in the harshest environments. Manufactured in the UK featuring a 10mm diameter stainless steel shackle and a 50mm wide stainless steel body this high security padlock has a manufacturers 10 year guarantee. It has been tested to CEN grade 3 and comes supplied with 2 keys.
| Feature 1 | Open shackle |
| Feature 2 | Stainless steel body |
| Feature 3 | Rekeyable |
| Feature 4 | Key withdrawal only when locked |
| Feature 5 | 10mm diameter stainless steel shackle |
| Feature 6 | Achieves CEN grade 3 |
| Brand | Squire |
| Barcode | 5012245042108 |
| Body Width | 50mm |
| Body Thickness | 26mm |
| Weight | 495g |
| Horizontal Clearance | 22mm |
| Vertical Clearance | 26mm |
| Keyed | Keyed To Differ |
| Keys Supplied | 2 |
| Mechanism | 6 Pin |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Shackle Diameter | 10mm |
| Shackle Finish | Stainless Steel |
| Standards | CEN Grade 3 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.