

£15.37 Inc. VAT
The BR40 spark proof open shackle padlock from Squire has a 40mm brass body with a 6mm diameter brass shackle and is available in a choice of coloured sleeves. Each padlock is keyed alike on the same colour and comes supplied with 2 keys.
| Feature 1 | 40mm Brass body |
| Feature 2 | Brass shackle |
| Feature 3 | Various colours available |
| Feature 4 | Keyed Alike on same colour |
| Feature 5 | Key will only open the colour it is supplied with |
| Brand | Squire |
| Barcode | 5012245041569 |
| Body Width | 41mm |
| Weight | 128g |
| Finish | Yellow |
| Horizontal Clearance | 23mm |
| Vertical Clearance | 22mm |
| Keyed | Keyed Alike |
| Keys Supplied | 2 |
| Mechanism | 5 Pin |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Shackle Diameter | 6mm |
| Shackle Finish | Solid Brass |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.