

£12.07 Inc. VAT
The MINDER RFID Signal Blocker Pouch is a protective storage pouch, specially lined to prevent wireless signals communicating to mobile phones, contactless cards, car keys and passports. When inside the pouch, all alerts are blocked from a mobile phone, including phone calls, SMS, WiFi and 4G, and RFID is also blocked, ensuring protection for car fobs, payment cards and passports.
| Feature 1 | Signal blocking storage pouch |
| Feature 2 | Ideal size for storing mobile phones |
| Feature 3 | Blocks all alerts, including phone calls, WiFi, SMS & 4G |
| Feature 4 | Blocks RFID to protect contactless cards, car key fobs and passports |
| Brand | Minder Security |
| Barcode | 5056240117867 |
| Depth | 3mm |
| Width | 12.5cm |
| Weight | 40g |
| Finish | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Standards | Secured By Design |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.