

£8.02 Inc. VAT
The MINDER Card Minder Platinum is a Secured by Design (Police approved specification) RFID blocking card which is the same size as a standard credit card to fit easily into your wallet or purse. The RFID blocking technology protects your card data and helps to prevent fraud and keeps your financial information and identity secure. The card provides total passive protection with no batteries required.
| Feature 1 | RFID blocking card |
| Feature 2 | No batteries required |
| Feature 3 | Same size as a standard credit card |
| Feature 4 | Conveniently fits in your wallet or purse to help keep your cards secure |
| Feature 5 | Secured by Design (SBD licence held by JNE Security Limited) |
| Brand | Minder Security |
| Barcode | 5056240117850 |
| Depth | 1mm |
| Height | 1mm |
| Weight | 10g |
| Finish | Silver |
| Pack Quantity | 1 |
| Standards | Secured By Design |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.