

£21.53 Inc. VAT
The MINDER Fireproof Bags are the perfect way to store important documents and other valuables, protecting possessions from damage through fire, heat, smoke or water. Securely closed with a zipper, the bags are available in a small and large size to accommodate a range of important and essential items.
| Feature 1 | Ideal for storing important documents and valuables |
| Feature 2 | UL94 certified & IPX4 rated |
| Feature 3 | Sealed with a zipper |
| Feature 4 | Protects possessions from being damaged by fire, heat, smoke and water |
| Brand | Minder Security |
| Barcode | 5056240118208 |
| Height | 380mm |
| Width | 28cm |
| Weight | 259g |
| Finish | Black |
| Fire Tested | Yes |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Bagged |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.