

£26.94 Inc. VAT
The MINDER Care Alert is a completely wireless panic system with a working range of up to 180m. The kit includes a wireless neck pendant transmitter which is also water resistant. If the pendant is pressed, the receiver unit will alert using a combination of audible sound and/or flashing light, and is therefore suitable for users who may have poor vision or hearing. The audible sound has adjustable volume and a choice of 36 melodies and 9 emergency alerts. It is ideal for the elderly, infirm and those who are vulnerable to the risk of crime. The receiver features a low battery indicator and takes 3 x AAA batteries (not included), and the pendant transmitter comes supplied with 1 x CR2032 battery.
| Feature 1 | Wireless panic system with 180m range |
| Feature 2 | Ideal for the elderly, infirm or vulnerable to risk of crime |
| Feature 3 | Receiver unit can alert with a combination of audible sound and flashing light |
| Feature 4 | Includes wireless and water resistant neck pendant transmitter |
| Feature 5 | Adjustable volume |
| Feature 6 | Low battery indicator |
| Brand | Minder Security |
| Barcode | 5056240117959 |
| Battery | 4 x AAA & 1 x CR2032 |
| Depth | 32mm |
| Width | 60mm |
| Weight | 175g |
| Finish | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Visi |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.