

£102.54 Inc. VAT
Waterproof safe by Master Lock with ETL verified 1 hour advanced fire protection. This safe has a full-time spring latch seals the unit even when it is unlocked and will protect valuables such digital media, important documents & jewellery against both fire and water damage. The safe’s privacy key lock will prevent the lid from opening in the event of a fire and will protect valuables and documents from prying eyes.
| Feature 1 | UL verified 1 hour fire protection at 927 u00b0C |
| Feature 2 | ETL verified for water submersion |
| Feature 3 | Privacy key lock |
| Feature 4 | Full-time spring latch |
| Feature 5 | Continuous 360u00b0 jamb & waterproof seal |
| Feature 6 | Capacity: 10.2 Litres |
| Brand | Master Lock |
| Barcode | 049074025854 |
| Weight | 16.1Kg |
| External Depth | 375mm |
| External Height | 193mm |
| External Width | 419mm |
| Finish | Grey |
| Fire Tested | UL 1 hour |
| Guarantee | 1 Year |
| Inside Depth | 232mm |
| Inside Height | 136mm |
| Inside Width | 321mm |
| Keys Supplied | 2 |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Weather Resistant | true |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.