

£26.50 Inc. VAT
This MASTER LOCK Excell Discus Combination Padlock has a stainless steel body for maximum strength and weather resistance. It features a boron-carbide shackle which is 50% harder than hardened steel, and a fully shrouded shackle ensuring minimum exposure, providing protection against bolt cutting attacks. The lock has a 4 digit combination, with over 10,000 possible combinations, and a reset tool is included for your convenience.
| Feature 1 | Stainless steel body for maximum weather resistance |
| Feature 2 | 4 digit combination |
| Feature 3 | Fully shrouded shackle |
| Feature 4 | Boron-carbide shackle which is 50% harder than hardened steel |
| Feature 5 | Reset tool included |
| Brand | Master Lock |
| Barcode | 3520190940773 |
| Body Width | 70mm |
| Weight | 320g |
| Finish | Silver |
| Horizontal Clearance | 24mm |
| Vertical Clearance | 16mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Visi |
| Shackle Diameter | 9mm |
| Shackle Finish | Boron Carbide |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.