

£58.01 Inc. VAT
Lever operated latch & deadbolt high security multipoint lock system by Maco, suitable for use on UPVC, timber and composite doors. This unit has 2 forged steel deadlocking hook bolts, 4 oval cams, a single spindle and a gearbox with a choice of backset sizes & 92mm centres. It has been endurance tested to 50,000 operations & it is PAS24-2012 security tested. With reversible handing and supplied with a 10 Year manufacturer’s guarantee, it is suitable for use on UPVC, timber & composite doors.
| Feature 1 | Suitable for UPVC, timber & composite applications |
| Feature 2 | PAS24-2012 security tested |
| Feature 3 | Endurance tested to 50,000 operations |
| Feature 4 | Forged steel deadlocking hook bolts |
| Feature 5 | Oval shaped cams |
| Feature 6 | Maco Easy Latch provides a reduced-noise operation |
| Backset | 35mm |
| Brand | Maco |
| Barcode | 9009615034777 |
| Centre Case | Latch & Deadbolt |
| Centres | 92mm |
| Weight | 2.12Kg |
| Faceplate Width | 16mm |
| Guarantee | 10 Year |
| Length | 2.2m |
| Locking Point Cam | 4 |
| Locking Point Hooks | 2 |
| Pack Quantity | 1 |
| Spindle | Single |
| Standards | PAS 24:2016 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.