

£76.83 Inc. VAT
This Maco C-TS door multipoint lock is for use on the master leaf of french patio doors. There are two hooks, two rollers and a split spindle centre case with latch and deadbolt. The faceplate is 16mm wide and the lock can be used with sprung or unsprung handles.
| Feature 1 | Euro profile latch & deadbolt lock case |
| Feature 2 | Suitable for sprung or unsprung handles |
| Feature 3 | Maco easy latch is simple to reverse |
| Feature 4 | Deadbolt operated from the lever handle |
| Feature 5 | Single function lock can be used as lift lever or split spindle |
| Feature 6 | Forged steal dead locking hook bolts |
| Backset | 35mm |
| Brand | Maco |
| Barcode | 5056240148106 |
| Case Height | 200mm |
| Case Width | 50mm |
| Centre Case | Latch & Deadbolt |
| Centres | 92mm |
| Weight | 2.5Kg |
| Faceplate Width | 16mm |
| Guarantee | 10 Year |
| Length | 1.8m |
| Mechanism | Euro Cylinder (not included) |
| Pack Quantity | 1 |
| Spindle | Split |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.