

£82.51 Inc. VAT
2 hook 2 roller high security multipoint lock system by Maco, suitable for use on UPVC, timber and composite doors. This unit has 2 forged steel hook bolts, 2 rollers, a single spindle and a centre case with 92mm centres.
| Feature 1 | Single spindle |
| Feature 2 | 2 hooks and 2 rollers |
| Feature 3 | 92mm centres |
| Feature 4 | Forged steel hooks |
| Feature 5 | 16mm faceplate |
| Feature 6 | Designed to replace the old Maco 56231 & 233051 GTS 2 hook 2 roller locks, some adjustment of keeps is required |
| Backset | 35mm |
| Brand | Maco |
| Barcode | 9009615012454 |
| Centre Case | Latch & Deadbolt |
| Centres | 92mm |
| Weight | 2.57Kg |
| Faceplate Width | 16mm |
| Locking Point Hooks | 2 |
| Locking Point Roller | 2 |
| Pack Quantity | 1 |
| Spindle | Single |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.