

£143.05 Inc. VAT
The 2430 Digital Lock (No Holdback) from Lockey is a stylish mechanical unit with reversible handing. When used with the relevant intumescent pack (L27394), it is rated as suitable for use on fire doors to BS EN 1634. With 8,191 possible PIN combinations of 4 to 7 digits and a 60mm backset, it is also weather resistant and suitable for external applications.
| Feature 1 | Reversible handing |
| Feature 2 | Weather resistant |
| Feature 3 | Digital keypad for entry and handle turn for exit |
| Feature 4 | Codes between 4 and 7 digits |
| Feature 5 | 8,191 possible PIN combinations |
| Backset | 60mm |
| Brand | Lockey |
| Barcode | 5055120627670 |
| Width | 40mm |
| Weight | 1.29Kg |
| Door Thickness | 35mm to 55mm |
| Finish | Polished Brass |
| Guarantee | Limited Lifetime |
| Handed | Reversible |
| Holdback | No |
| Key Override | No |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Weather Resistant | true |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.