

£121.21 Inc. VAT
The Lockey 2200 is a digital keypad with a surface rim mounted internal sliding bar. It is non handed, has easy code change and is suitable for internal and external use.
| Feature 1 | 14 buttons (C button to clear) |
| Feature 2 | Requires manual throw back to re-lock |
| Feature 3 | 57mm throw |
| Feature 4 | Can be installed as close to the edge of door as required |
| Feature 5 | Teflon coated parts to enhance operation & delay natural wear & tear |
| Backset | 60mm |
| Brand | Lockey |
| Barcode | 5055120625621 |
| Width | 40mm |
| Weight | 1.37Kg |
| Door Thickness | 35mm to 55mm |
| Finish | Polished Brass |
| Guarantee | Limited Lifetime |
| Handed | Reversible |
| Holdback | No |
| Key Override | No |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Weather Resistant | true |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.