

£119.03 Inc. VAT
A mechanical digital door lock with mortice dead bolt which is suitable for both internal and external applications. This product is non handed and features a slipping clutch to prevent damage when forced.
| Feature 1 | Non handed |
| Feature 2 | Deadbolt with stainless steel core shaft |
| Feature 3 | Requires manual throw back to re-lock |
| Feature 4 | Knobs have slipping clutch to prevent damage when forced |
| Backset | 60mm |
| Brand | Lockey |
| Barcode | 5055120625577 |
| Width | 40mm |
| Weight | 1.25Kg |
| Door Thickness | 35mm to 55mm |
| Finish | Satin Chrome |
| Guarantee | Limited Lifetime |
| Handed | Reversible |
| Holdback | No |
| Key Override | No |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Weather Resistant | true |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.