

£59.68 Inc. VAT
This rim deadlock from Lince uses a traditional cylinder for locking, it is keyed on both sides and supplied with 3 keys. With a 50mm bolt throw this lock is also supplied with the required fixings as well as a strike plate and escutcheon.
| Feature 1 | Keyed both sides |
| Feature 2 | Chrome plated finish |
| Feature 3 | Rotating cylinder barrel for attack resistance |
| Feature 5 | Ideal for use on gates, vans, sheds and garages |
| Feature 6 | 50mm throw deadbolt |
| Brand | Lince |
| Barcode | 8422221254000 |
| Bolt Throw | 50mm |
| Case Height | 74mm |
| Case Width | 105mm |
| Weight | 1.36Kg |
| Finish | Chrome Plated |
| Keyed | Keyed To Differ |
| Keys Supplied | 3 |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Screw Centres | 87mm |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.