

£20.45 Inc. VAT
The 5825 Cupboard Lock by Lowe and Fletcher features a double claw multipoint locking mechanism which is ideal for use on cupboards, drawers, desks and Tambour units and it is supplied with 2 keys.
| Feature 1 | Multi-point double claw furniture locking |
| Feature 2 | Operated using a key (2 supplied) |
| Feature 3 | Suitable for cupboards, drawers & tambour units |
| Feature 4 | Black plastic backplate |
| Feature 5 | Polished Chrome finish |
| Brand | Lowe & Fletcher |
| Barcode | 5055120794426 |
| Width | 24mm |
| Weight | 350g |
| Finish | Polished Chrome |
| Keys Supplied | 2 |
| Movement | 180u00b0 Clockwise |
| Pack Quantity | 1 |
| Screw Centres | 50mm |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.