

£14.61 Inc. VAT
Legge 3722 and 3724 tubular latch that is suitable for both left and right handed internal doors. It is operated by lever handles from either side and has either a 60mm or 76mm backset.
| Feature 1 | Zinc plated construction |
| Feature 2 | Choice of brass or nickel plated finish |
| Feature 3 | 3722 has 60mm backset |
| Feature 4 | 3724 has 76mm backset |
| Backset | 76mm |
| Brand | Legge |
| Barcode | 5010564305409 |
| Case Finish | Zinc Plated |
| Case Height | 22mm |
| Case Depth | 95mm |
| Weight | 120g |
| Finish | Nickel Plated |
| Forend Length | 57mm |
| Forend Width | 25mm |
| Mechanism | Latch Only |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Bagged |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.