

£13.74 Inc. VAT
The Legge 3708 and 3709LK are a flat pattern mortice latch. They are non handed as the latch is easily reversible.
| Feature 1 | Pierced to accept bolt through furniture |
| Feature 2 | When fitted with Legge No14 turn, 3709LK can be deadlocked |
| Backset | 60mm |
| Brand | Legge |
| Barcode | 5010564004388 |
| Case Finish | Bright Zinc |
| Case Height | 38mm |
| Case Depth | 75mm |
| Weight | 130g |
| Finish | Polished Brass |
| Forend Length | 76mm |
| Forend Width | 22mm |
| Mechanism | Latch Only |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Bagged |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.