

£64.08 Inc. VAT
This large (480mm) Kickstop anti-thrust plate is made from steel plate and extends over the gap between the frame and the door to protect the door from attack.
| Feature 1 | For single outward opening or double doors |
| Feature 2 | Countersunk holes |
| Feature 3 | Supplied with Sentinel security screws |
| Feature 4 | Easy to fit |
| Brand | Kickstop |
| Barcode | 5026457000467 |
| Depth | 3mm |
| Width | 80mm |
| Weight | 980g |
| Finish | Satin Chrome |
| Handed | For Single Or Double Outward Opening Doors |
| Mechanism | N/A |
| Pack Quantity | 1 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.