KICKSTOP 9600 188mm LockGuard – SC Oval
£64.60 Inc. VAT
The LockGuard from Kickstop is designed to reinforce doors and locks and provide a neat and tidy finish. It has two bolt through fixing points and it is available in a variety of profiles and finishes.
- Used to reinforce and strengthen a wooden door around a traditional mortice lock
- 2 bolt through fixings
- 9601 is the 4 bolt (high security) version
- Available in a variety of profiles and finishes
In Stock
-
Product Specifications
| Feature 1 | Used to reinforce and strengthen a wooden door around a traditional mortice lock |
| Feature 2 | 2 bolt through fixings |
| Feature 3 | 9601 is the 4 bolt (high security) version |
| Feature 4 | Available in a variety of profiles and finishes |
| Brand | Kickstop |
| Barcode | 5026457000924 |
| Width | 35mm |
| Weight | 476g |
| Finish | Satin Chrome |
| Length | 18.8cm |
| Mechanism | Oval Cylinder |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Bagged |
-
Delivery
-
Reviews
No reviews currently on this product.