

£60.34 Inc. VAT
The INGENIOUS 1002 Lever Operated Latch & Hookbolt is a full multipoint lock unit with 2 hooks and 2 rollers. It features a euro profile centre case with a 16mm faceplate, twin spindle and has a reversible latch with holdback function. The unit can be locked lifting the lever to engage the locking mechanisms, after which a turn of the full cylinder locks it up; one full turn of the key followed by a push down on the lever unlocks the unit. It is Secured by Design (Police approved specification), compliant to PAS 24 and BS 6375-2, it has been tested to BS EN 1670 Grade 5 and comes complete with a 10 year guarantee.
| Feature 1 | 2 hooks & 2 rollers |
| Feature 2 | Twin spindle |
| Feature 3 | Euro profile lock case |
| Feature 4 | 16mm faceplate |
| Feature 5 | Secured by Design (SBD licence held by Ingenious Locks & Hardware Limited) |
| Feature 6 | Tested to BS EN 1670 Grade 5 |
| Backset | 35mm |
| Brand | Ingenious |
| Barcode | 5056240120836 |
| Centre Case | Latch & Hookbolt |
| Centres | 92mm & 62mm |
| Weight | 2Kg |
| Faceplate Width | 16mm |
| Guarantee | 10 Year |
| Handed | Reversible |
| Length | 2.2m |
| Locking Point Hooks | 2 |
| Locking Point Roller | 2 |
| Spindle | Twin |
| Standards | Secured By Design |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.