

£504.31 Inc. VAT
The ICS FR-ML350 is a fire rated monitored electric lock supplied complete with intumescent strip. It has a holding force of 680kg and is stainless steel finish. The unit is non handed and operates on 12V DC.
| Feature 1 | Fire Rated to FD30 & FD60 (UK tested) |
| Feature 2 | Fail Safe (Unlocked) |
| Feature 3 | 1500lbs (680kg Holding Force) |
| Feature 4 | Includes intumescent strip |
| Feature 5 | Stainless Steel |
| Feature 6 | Operating voltage 12V DC |
| Brand | ICS |
| Barcode | 5056240129440 |
| Body Height | 141mm |
| Weight | 1.5Kg |
| Faceplate Height | 200mm |
| Faceplate Width | 25mm |
| Finish | Stainless Steel |
| Fire Tested | To EN1634 |
| Input Voltage | 12V DC |
| Monitored | true |
| Pack Quantity | 1 |
| Screw Centres | 186mm |
| Standards | BS EN 1634-1 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.