

£98.46 Inc. VAT
The ICS EB200 mortice electric drop bolt is suitable for aluminium, timber or steel doors. It features an auto re-locking timer delay of 0 ,3, 6 or 9 seconds and is tested to 500,000 cycles.
| Feature 1 | Operating voltage 12v DC |
| Feature 2 | Fail safe - Power to lock |
| Feature 3 | Horizontal or vertical installation |
| Brand | ICS |
| Barcode | 5055120688428 |
| Body Height | 183mm |
| Body Width | 28mm |
| Weight | 1Kg |
| Finish | Anodised Aluminium |
| Guarantee | 1 Year |
| Handed | Non Handed |
| Input Voltage | 12V DC |
| Monitored | true |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.