

£36.01 Inc. VAT
The Single Top Sliding Door Gear from Henderson provides a smooth and quiet operation for sliding wardrobe doors. The gear is designed to work using a single track on doors up to 45Kg. Three kits are available for a maximum width of 900mm. Kit Contains:1x Anti-Rise, Face/Soffit Fixed Aluminium Track2x Face Fixed Hangers1x Rubber Buffered Stop1x Nylon Guide
| Feature 1 | Silent - nylon wheeled ball bearing hangers and aluminium track |
| Feature 2 | Easily adjusted door height |
| Feature 3 | Floor component - guide only |
| Feature 4 | Suitable for doors up to 45Kg |
| Brand | Henderson |
| Barcode | 5019879000467 |
| Weight | 790g |
| Door Thickness | 16mm to 40mm |
| Max Door Height | 2400mm |
| Max Door Weight | 45Kg |
| Max Door Width | 600mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.