

£53.69 Inc. VAT
The Bifold range of folding door hardware is designed for use with folding wardrobe and cupboard doors weighing up to 14Kg. With a nylon guide and an adjustable bottom pivot assembly, the Bifold provides a smooth, stable and silent operation and it is suitable for use on timber, timber framed and composite doors with a thickness between 18mm and 35mm.
| Feature 1 | For timber, timber framed or composite doors up to 14Kg |
| Feature 2 | Stable and smooth running |
| Feature 3 | Suitable for jambless openings |
| Feature 4 | Silent and easy to fix - nylon spring-loaded guides with attractive aluminium top track |
| Feature 5 | Leaves fold back completely |
| Feature 6 | No bottom track required |
| Brand | Henderson |
| Barcode | 5019879003062 |
| Weight | 690g |
| Door Thickness | 16mm to 35mm |
| Max Door Height | 2400mm |
| Max Door Weight | 14Kg |
| Max Door Width | 530mm |
| Pack Quantity | 1 Kit |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.