

£96.33 Inc. VAT
The HAYDON MARKETING RJ45 Multi tester is for use with STP / UTP twin twisted cable, coaxial cable or telephone line. It features an LCD screen to clearly display test results. The unit is powered by 2 x AA batteries (not included) and it boasts a long battery life in wait-case or standby mode for over 50 hours. Also there is also a self-checking function which automatically compensates any change in battery capacity or ambient temperature.
| Feature 1 | Indicates pair integrity of the cable, measure the length of cable/pair with or without far-end recognizer |
| Feature 2 | Locates wiring or connection error |
| Feature 3 | Measure cable length and determines the distance of open circuit and short circuit |
| Feature 4 | Permits you to check wiring error in 5E/6E twisted cord network, coaxial cable and telephone lines |
| Feature 5 | Applicable for open circuit, short circuit, jumper wire, reverse connection or cross-talk interference |
| Feature 6 | Dynamically calibrate cable length and takes cable length measurements. (97% Accuracy) |
| Brand | Haydon Marketing |
| Barcode | 5056240124827 |
| Battery | 2 x AA (Not Included) |
| Depth | 40mm |
| Height | 40mm |
| Width | 80mm |
| Weight | 100g |
| Pack Quantity | 1 |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.