

£19.66 Inc. VAT
This AC/DC universal relay will work on 9-30VAC / DC10.5-36 VDC, and is a simple to fit module wherever a dry contact, voltage free switching is required or where there is a need for higher than usual currents and voltages to be switched. The double pole double throw relay, rated at 8 Amps, can be activated by power supply/high signal/low signal to switch two outputs at same time.
| Feature 1 | Works on AC or DC |
| Feature 2 | LED indication when relay energized |
| Feature 3 | No jumper links to select voltage |
| Feature 4 | Not polarity conscious |
| Feature 5 | Triggered by power supply/high signal/low signal |
| Feature 6 | Nominal Current:24 mA |
| Brand | Haydon Marketing |
| Barcode | 5060766781860 |
| Depth | 30mm |
| Height | 30mm |
| Width | 50mm |
| Weight | 100g |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Bagged |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.