

£23.07 Inc. VAT
This Value Metal 2D Torch from Energizer has an intense brightness at 100 lumens with 3 Nichia LEDs. It has a robust construction with a textured grip and impact resistance and it is designed to last 15 years of heavy duty work. Supplied complete with batteries, this torch has a 73m beam distance and 126 hours standard runtime, as well as a large rubber push button switch for switching on and off.
| Feature 1 | 73 metre beam distance |
| Feature 2 | 100 lumens |
| Feature 3 | Supplied complete with 2 x D alkaline batteries |
| Feature 4 | Large push button switch |
| Feature 5 | Impact resistance |
| Feature 6 | Textured surface for firm grip |
| Brand | Energizer |
| Barcode | 7638900368215 |
| Battery | 2 x D Cell |
| Depth | 61mm |
| Width | 147.1mm |
| Weight | 200g |
| Finish | Grey |
| Packaging | Visi |
| Weather Resistant | false |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.