

£17.76 Inc. VAT
This robust yet lightweight metal torch from Energizer is impact resistant with an intensely bright white Nichia LED. It has a 38 metre beam distance and is supplied complete with batteries.
| Feature 1 | Lightweight robust design |
| Feature 2 | Durable |
| Feature 3 | Impact resistant |
| Feature 4 | Supplied complete with batteries |
| Feature 5 | 38m beam distance |
| Feature 6 | Textured surface for firm grip |
| Brand | Energizer |
| Barcode | 7638900340416 |
| Battery | 2 x AA |
| Depth | 24mm |
| Width | 12.3cm |
| Weight | 300g |
| Finish | Chrome Plated |
| Packaging | Visi |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.