

£10.37 Inc. VAT
This LED Torch from Energizer features a conveniently integrated strong magnet, meaning it can be easily secured to any steel surface to allow hands-free use – ideal for keeping in vehicles. It features a shatterproof lens, a 35 metre beam distance, and it is supplied complete with a lanyard and 2 x AA batteries.
| Feature 1 | Contains a useful magnet which secures the torch to any steel surface |
| Feature 2 | Shatterproof lens |
| Feature 3 | Supplied complete with lanyard and batteries |
| Feature 4 | 35m beam distance |
| Feature 5 | 40 hour runtime |
| Feature 6 | 50 lumens |
| Brand | Energizer |
| Barcode | 7638900315240 |
| Battery | 2 x AA |
| Depth | 45mm |
| Width | 12.1cm |
| Weight | 250g |
| Finish | Red |
| Packaging | Visi |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.