

£128.35 Inc. VAT
A Yale Doormaster professional split spindle lever operated latch and hookbolt multipoint with 2 hooks and 2 rollers. It has 92mm centres, a 16mm faceplate and is suitable for UPVC doors.
| Feature 1 | Cropable when fitting for greater adjustment |
| Feature 2 | Euro Profile Lock Case |
| Feature 3 | Latch & hookbolt |
| Feature 4 | Split spindle |
| Feature 5 | 16mm wide faceplate |
| Backset | 45mm |
| Brand | Yale Doormaster |
| Barcode | 5010609308693 |
| Case Height | 215mm |
| Case Width | 60mm |
| Centre Case | Latch & Hookbolt |
| Centres | 92mm |
| Weight | 3Kg |
| Faceplate Width | 16mm |
| Locking Point Hooks | 2 |
| Locking Point Roller | 2 |
| Spindle | Split |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.