

£36.05 Inc. VAT
The G series rim and mortice range of strike kits is ideal for use on audio video entry systems to residential flats and small businesses.
| Feature 1 | Stainless steel adjustable jaw - Up to 4mm |
| Feature 2 | Powder coated steel |
| Feature 3 | Fail Locked & Fail Unlocked available |
| Feature 4 | Mortice faceplate included |
| Feature 5 | Continuously rated |
| Brand | Diax |
| Barcode | 5055120688459 |
| Body Height | 105mm |
| Weight | 400g |
| Faceplate Height | 158mm |
| Faceplate Width | 25mm |
| Finish | Grey |
| Guarantee | 5 Year |
| Input Voltage | 12V AC/DC |
| Monitored | false |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
| Weather Resistant | false |
| Adjustable Jaw | false |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.