

£231.83 Inc. VAT
The Cisa Elettrika electric lock is ideal for managing the opening and closing of wooden/steel gates and entrance doors , such as apartment buildings. The unit offers high resistance to forced entry and is certified up to security grade 6 according to European standard EN 14846, guaranteed by the patented rotary hook deadbolt, which provides resistance to tensile strength of up to 2000 kg. The range comes supplied with 3 keys, fixing screws, floor striker and two spacers.
| Feature 1 | Black finish |
| Feature 2 | Inside manual exit button (L13643 & L13645 only) |
| Feature 3 | Rotary hook deadbolt |
| Feature 4 | Protective steel case |
| Feature 5 | Non handed |
| Backset | 50mm to 80mm |
| Brand | Cisa |
| Barcode | 8015345581321 |
| Body Height | 60mm |
| Body Width | 110mm |
| Weight | 2.5Kg |
| Finish | Black |
| Guarantee | 2 Year |
| Input Voltage | 12V AC |
| Key Override | Yes |
| Keys Supplied | 3 |
| Monitored | false |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.