

£142.15 Inc. VAT
The Cisa 14020 is an electric mortice lock with dead locking latch suitable for aluminium doors.
| Feature 1 | Left or right hand versions |
| Feature 2 | Oval cylinder operated (not supplied) |
| Feature 3 | Zinc plated case |
| Backset | 15mm |
| Brand | Cisa |
| Barcode | 8015345074212 |
| Body Height | 200mm |
| Body Width | 16mm |
| Weight | 360g |
| Faceplate Height | 244mm |
| Faceplate Width | 16mm |
| Finish | Galvanised |
| Guarantee | 2 Year |
| Handed | Left Hand |
| Input Voltage | 12V AC |
| Key Override | Yes (Cylinder Purchased Separately) |
| Monitored | false |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.