

£180.56 Inc. VAT
The Cisa 11630 is an electric rim lock with an internal cylinder, internal push button and hold open feature. It is supplied with 3 keys and is suitable for inward opening internal wooden doors.
| Feature 1 | Grey finish |
| Feature 2 | Inside manual exit button |
| Feature 3 | Latch hold open device |
| Feature 4 | Complete with key override rim cylinder |
| Feature 5 | 3 keys supplied |
| Feature 6 | Inward opening only |
| Backset | 60mm |
| Brand | Cisa |
| Barcode | 8015345071631 |
| Body Height | 130mm |
| Body Width | 111mm |
| Weight | 1.53Kg |
| Finish | Grey |
| Guarantee | 2 Year |
| Handed | Right Hand |
| Input Voltage | 12V AC |
| Key Override | Yes |
| Keys Supplied | 3 |
| Monitored | true |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.