

£155.25 Inc. VAT
The Cisa 11610 is an electric rim lock with an internal push button. It is supplied with 3 keys and is suitable for internal wooden doors.
| Feature 1 | Grey finish |
| Feature 2 | Inside manual exit button |
| Feature 3 | Available with key override |
| Feature 4 | Rim cylinder or case only (3 keys supplied) |
| Feature 5 | Inward and outward opening models available |
| Backset | 60mm |
| Brand | Cisa |
| Barcode | 5055120658742 |
| Body Height | 35mm |
| Body Width | 111mm |
| Weight | 1.28Kg |
| Finish | Grey |
| Guarantee | 2 Year |
| Handed | Right Hand |
| Input Voltage | 12V AC |
| Key Override | Yes (Cylinder Purchased Separately) |
| Keys Supplied | 3 |
| Monitored | false |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.