

£117.60 Inc. VAT
The Cisa 14017 series mortice electric lock is suitable for aluminium doors. It is handed and will accept a euro cylinder.
| Feature 1 | Galvanised finish |
| Feature 2 | Lock case only |
| Feature 3 | Accepts euro profile cylinder - sold separately |
| Feature 4 | Remote operating of latch |
| Feature 5 | Accepts lever furniture with 8mm spindle |
| Feature 6 | 60mm backset |
| Backset | 60mm |
| Brand | Cisa |
| Barcode | 8015345074090 |
| Body Height | 124mm |
| Weight | 570g |
| Faceplate Height | 160mm |
| Faceplate Width | 20mm |
| Input Voltage | 12V AC |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.